GEDAŞ’a Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Eğitimi verildi

GEDAŞ’a Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Eğitimi verildi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki olan GEDAŞ Gayrimenkul Değerleme A.Ş’ye, “Kentsel Dönüşüm Uzmanlık Eğitimi” verildi. Ankara’da gerçekleştirilen eğitimde Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel, “Kentsel Dönüşüm Konularında Yaşanan Hukuki Sorunlar” başlığı altında; imar planları, riskli alanlar, rezerv alanları, riskli alanlardaki maliklerin hakları, riskli alanlarda kamulaştırma problemleri gibi konularda eğitim verdi.

Kentsel dönüşüm konusunda gerçekleştirilen eğitimin verimli geçtiğine işaret eden Yüksel, “Türkiye’de 1 milyon 330 bin konut ‘kentsel dönüşüm’ kapsamında yeniden inşa edildi, bu dönüşümden 5 milyon dolayında vatandaş yararlandı. Ayrıca 50 bin konuttan 22 bin 380'i için ihale süreci tamamlandı. Kentsel dönüşüm konusunda Türkiye’deki potansiyeli göz önünde bulundurduğumuz zaman bu alanda verilen eğitimler oldukça anlamlı” açıklamasını yaptı.

Sadece hafta sonları 09.30 ile 17.30 saatlerinde gerçekleştirilen ve 30 Kasım Cumartesi günü başlayıp 8 Aralık Pazar günü sona bulan eğitimde; Kentsel Dönüşümün Vizyonu, Fırsatlar ve Halkla İletişim, Kentsel Dönüşümün Teknik Müzakere Süreçleri ve Saha Uygulamaları, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunların Yorumları ve Projelere Uyarlanmaları, Kentsel Dönüşüm Konularında Yaşanan Hukuki Sorunlar, Projelerde Yasalar Arası Geçişler ve Saha Uygulama Örnekleri, Kentsel Dönüşümün Finansman Boyutları, Kentsel Dönüşümde İmar Planlama ve Uygulama Stratejileri, Kentsel Dönüşümde Gayrimenkul Değerleme Yöntemleri ve Model konularında katılımcılar bilgilendirildi.